Diagnostyka USG

Centrum Medyczne Ortotop dysponuje wysokiej klasy aparatami USG (Esaote MyLab Six i MyLab 40) przeznaczonymi do dokładnej diagnostyki diagnostyki układu ruchu jak i narządów wewnętrznych. Możliwość wykonania diagnostyki USG codziennie!

USG Ortopedyczne

Ultrasonografia narządu ruchu to bezinwazyjna metoda obrazowania tkanek pozwalająca na dokładną ich ocenę w czasie rzeczywistym, czyli w ruchu. Łącząc stosunkowo niską cenę, skuteczność, dynamikę i brak szkodliwości stała się dla ortopedy tym, czym stetoskop dla internisty uzupełniając znakomicie badanie kliniczne oraz radiologiczne. Swoim pacjentom proponujemy badanie przeprowadzone wyłącznie przez doświadczonych lekarzy na sprzęcie polecanym przez ekspertów jako najodpowiedniejszy do diagnostyki narządu ruchu, wyposażonym w dedykowane oprogramowanie. Do struktur ocenianych w USG ortopedycznym należą stawy kolanowy, barkowy, skokowy, łokciowy, nadgarstkowy, biodrowy, mięśnie, więzadła, ścięgna, nerwy obwodowe i naczynia krwionośne.

Staw kolanowy

Należy do najczęściej badanych stawów. USG znajduje tu zastosowanie w ocenie stanów pourazowych, przeciążeniowych, zapalnych. Najlepiej obrazuje struktury położone obwodowo jak więzadła poboczne, więzadło rzepki, rozcięgno mięśnia czworogłowego, ścięgna gęsiej stopy i mięśnia dwugłowego uda. Jako badanie dynamiczne ułatwia ocenę niektórych uszkodzeń łąkotek oraz chrząstki stawowej.

Staw barkowy

Staw barkowy to narząd o skomplikowanej, misternej budowie. Badanie kliniczne barku nawet dla doświadczonego ortopedy pozostawia niejednokrotnie wiele niewiadomych, których badanie RTG i rezonansem magnetycznym z uwagi na zwoją statyczność nie wyjaśniają. USG pozwala na precyzyjną ocenę tkanek w ruchu, co jest niezmiernie istotne w diagnostyce ścięgien rotatorów barku: mięśni nadgrzebieniowego, podłopatkowego, podgrzebieniowego i obłego mniejszego. Ich uszkodzenia są przyczyną dotkliwych dolegliwości i często wymagają leczenia operacyjnego. Poza powyższym, najważniejszym zastosowaniem USG doskonale obrazuje staw barkowo-obojczykowy, ścięgna mięśnia dwugłowego oraz chrząstkę stawową głowy kości ramiennej.

Staw skokowy

Urazy stawu skokowego to najczęstsze przyczyny wizyt u ortopedy. USG jako uzupełnienie badania klinicznego i radiologicznego pozwala ocenić precyzyjnie więzadło strzałkowo-skokowe przednie i piętowo-strzałkowe (stabilizatory boczne stawu skokowego) oraz elementy przednie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, a więc rozwiewa kluczowe wątpliwości okresu pourazowego co do stabilności stawu i pozwala monitorować okres gojenia. Oczywiście poza tym najczęstszym i głównym zastosowaniem jesteśmy w stanie zobrazować i ocenić inne ważne elementy, jak ścięgna mięśni piszczelowych i strzałkowych, zginaczy i prostowników palców i palucha, zarysy kostne kostek i bloczka kości skokowej. Możliwości badania wykraczają poza stany pourazowe ukazując precyzyjnie patologie zapalne i przeciążeniowe.

Staw łokciowy

Do głównych zastosowań ultrasonografii  w diagnostyce stawu łokciowego jest ocena jego więzadeł pobocznych, ścięgien prostowników i zginaczy nadgarstka, zachyłków stawowych na okoliczność obecności ciał wolnych, stanów zapalnych, czy przerostów błony maziowej. W okolicy stawu łokciowego biegną ważne dla funkcji kończyny górnej struktury nerwowe: nerw łokciowy, pośrodkowy i promieniowy. USG obrazując ich przebieg i strukturę umożliwia różnicowanie zespołów uciskowych nerwów obwodowych.

Stawy biodrowe niemowląt

Badanie USG stawów biodrowych niemowląt i noworodków to nieszkodliwa, bezinwazyjna metoda pozwalająca na wczesne rozpoznanie dysplazji rozwojowej (DDH). Pozwala to na natychmiastowe włączenie leczenia zachowawczego i uniknięcie późnych następstw dyplazji wiążących się z uszkodzeniem stawu biodrowego i kalectwem.

Stawy nadgarstka i ręki

Ultrasonografia stosowana jest w diagnostyce zespołów uciskowych nerwów obwodowych (pośrodkowego, łokciowego, promieniowego), ocenie zapalenia ścięgien zginaczy oraz prostowników (np. Choroba de Querveine’a, palce trzaskające), diagnostyce i ocenie zaawansowania zapaleń drobnych stawów ręki (reumatoidalne, łuszczycowe, dnawe zapalenie stawów). Podczas badania możliwe jest celowana punkcja stawów i pochewek ścięgnistych.

USG Jamy Brzusznej

USG jamy brzusznej to badanie, które należy wykonywać co najmniej co 2 lata. Jego celem jest określenie funkcjonowania narządów jamy brzusznej oraz ewentualne wykrycie zmian powstałych w ich budowie. Poprzez USG możliwa jest obserwacja stanu wątroby, nerek, trzustki, pęcherzyka żółciowego, śledziony, głównej tętnicy, macicy, prostaty i pęcherza.

Badanie USG jest metodą całkowicie bezpieczną, bezbolesną i nieinwazyjną. Pacjent, u którego wykonywane jest badanie znajduje się w pozycji leżącej (na plecach). Lekarz rozpoczyna proces od wysmarowania brzucha osoby badanej specjalnym żelem, który umożliwia szczegółowe określenie stanu wewnętrznych narządów. Podczas przeprowadzania USG, obraz jest widoczny na ekranie ultrasonografu. Po ukończeniu badania, zazwyczaj następuje wydrukowanie zdjęcia, na którym mogą być widoczne powstałe zmiany.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie USG jamy brzusznej musimy wykonywać na czczo.

  1. Pacjent nie może nic jeść ani pić co najmniej przez 5 godzin przed badaniem.
  2. Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.
  3. Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem.
  4. Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon).
  5. Na badanie USGjamy brzusznej należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.
  6. Badanie USGjamy brzusznej jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

Przy pomocy badania USG brzucha najczęściej oceniany jest stan:

  • wątroby
  • pęcherzyka żółciowego
  • dróg żółciowych
  • trzustki
  • śledziony
  • nerek
  • pęcherza moczowego (podczas wypełnienia przez mocz)
  • narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego u mężczyzn
  • dużych naczyń jamy brzusznej – aorty, żyły głównej dolnej.

Jeżeli przeprowadzane badanie jamy brzusznej jest standardowe, lekarz przez powłoki brzuszne nie jest w stanie dokładnie ocenić stanu żołądka, dwunastnicy i jelit. Jest to spowodowane zawartymi w nich gazami, które nie przepuszczają ultradźwięków. Także choroba wrzodowa, nadżerki i polipy znajdujące się w przewodzie pokarmowym, nie są możliwe do zdiagnozowania.