Orthokine

Przychodnia ortopedyczna – Ortotop wprowadza nowoczesną metodę leczenia stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów – terapię Orthokine®, poprzez stosowanie antagonistów receptora interleukiny-1 uzyskiwanych z własnych komórek organizmu:

  • bezpieczny dla pacjenta sposób wprowadzania do stawów antagonistów IL-1Ra jest skuteczny i przynoszący pacjentom ulgę
  • odpowiednio przygotowana surowica krwi (ACS – Autologous Conditioned Serum) zawiera podwyższone stężenie własnej IL-1Ra (niebieskie kulki na ilustracjach powyżej blokujące receptory odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego) oraz czynników wzrostu pochodzących z organizmu pacjenta

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana również artrozą, to przedwczesne zużycie chrząstki stawowej, a w miarę upływu czasu również pozostałych elementów stawu – kości, ścięgien, więzadeł i błony maziowej.

Choroba obejmuje wszystkie tkanki stawu i prowadzi do rozmiękania, włókienkowatości, owrzodzeń, ubytku chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, tworzenia osteofitów i pseudotorbieli.

Proces ten może być zapoczątkowany przez liczne czynniki. Do artrozy predysponuje: późny wiek, płeć żeńska (zwłaszcza noszenie butów na obcasach zwiększa ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym), czynniki etniczne, czynniki genetyczne, nieprawidłowa biomechanika stawu, nadwaga, aktywność fizyczna, wykonywany zawód, duża masa kości i poziom hormonów. Ujawnia się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia, dotyka więc osoby aktywne życiowo i zawodowo. Aż u 10-20% z nich powoduje istotne ograniczenie sprawności. Schorzenie może dotyczyć również młodych osób, sięgając 4% w wieku 18-24 lat, zaś w najstarszej grupie wiekowej (75-79 lat) na chorobę zwyrodnieniową cierpi 85% ludzi. Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy około 2 milionów Polaków. Zmiany histopatologiczne w chrząstkach stawowych stwierdza się u wszystkich osób po 55 roku życia.

Artroza została uznana za chorobę cywilizacyjną ze względu na zwiększanie się liczby chorych, spowodowane wzrostem częstości urazów stawów, zwłaszcza komunikacyjnych, przeciążeniami stawów u ludzi uprawiających sport, wydłużeniem życia populacji oraz stosowaniem leków zaburzających ukrwienie kostnych elementów stawów.

Przebieg artrozy jest powolny i składa się z kolejnych etapów:

  • ból – najpierw jedynie przy wysiłku, a potem również w spoczynku,
  • ograniczenie ruchów w stawie,
  • obrzęk stawu, trzeszczenia w stawie, wysięk, stan zapalny,
  • czasami zniekształcenie stawu widoczne gołym okiem.

Chrząstka jest pierwszą struktura stawową, uszkadzaną w przebiegu choroby zwyrodnieniowej. Początkowo dochodzi do jej pogrubienia na skutek obrzęku i do zwiększenia zawartości wody i proteoglikanów. Następnie chrząstka stopniowo staje się coraz cieńsza i traci swe właściwości biomechaniczne, aż do całkowitego jej zniszczenia i odsłonięcia powierzchni stawowej kości.

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej, w błonie maziowej produkowane są cytokiny prozapalne.Są one wydzielane do płynu stawowego. Nasilają destrukcję chrząstki i kości oraz powodują gromadzenie się w stawie wysięku. W podchrzęstnej warstwie kości powstają torbiele zwyrodnieniowe (geody). Dochodzi też do jej zagęszczenia (sklerotyzacji), a na granicy chrzęstno-kostnej tworzą się odczyny wytwórcze (osteofity). Torebka stawowa i więzadła ulegają pogrubieniu, tracą swą elastyczność i przestają spełniać funkcję ochronną dla stawu.

Z powodu nieznanych czynników w pierwotnej artrozie leczenie polega jedynie na zwalczaniu objawów choroby, przede wszystkim na zmniejszaniu bólu. W schorzeniu wtórnym bardzo duże znaczenie odgrywa postępowanie profilaktyczne, które może zminimalizować ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych lub zmniejszyć tempo ich rozwoju.

Terapia Orthokine® to sprawdzona i poparta badaniami, bezpieczna metoda lecznicza. W metodzie tej powstrzymujące zapalenie substancje pozyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta przez zastosowanie specjalnych technik. Celem terapii jest interwencja bezpośrednio w źródle zapalenia.

Cytokiny takie jak interleukina-1 (IL-1) są przyczyną powstawania i nasilania się stanów zapalenia stawów i bólu stawów a także korzeni nerwowych. Dzięki wprowadzeniu do organizmu w miejscu zapalenia antagonisty receptora interleukiny 1 (IL-1Ra) możliwa jest skuteczna, przynosząca ulgę pacjentom, interwencja medyczna. Odpowiednio przygotowana surowica krwi zawiera znacznie podwyższone stężenie własnej IL-1Ra oraz czynników wzrostu pochodzących z organizmu pacjenta. Lekarz pobiera od pacjenta pełną krew przy pomocy specjalnej strzykawki i po sześciu godzinach w inkubatorze  – w tym czasie zwiększa się stężenie IL-1Ra – krew zostaje przeniesiona do wirówki, a po odwirowaniu otrzymujemy osocze krwi, które zostaje podzielone na 6-8 równych porcji. Może ono zostać ponownie wstrzykiwane temu samemu pacjentowi w serii zastrzyków, w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów jeszcze tego samego dnia. Istnieje również możliwość zamrożenia osocza do – 20 st. C i po ponownym rozmrożeniu podanie go pacjentowi w kolejnych dawkach.