Komórki Macierzyste

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to komórki mające zdolność do przekształcania się  w różne komórki naszego organizmu. W wyniku procesu starzenia się lub też urazu komórki naszego organizmu umierają. Dzięki komórkom macierzystym są na bieżąco zastępowane, a to zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układów naszego ciała. Z wiekiem ilość komórek macierzystych ulega zmniejszeniu i dlatego  regeneracja nie przebiega już efektywnie. 

Co daje podanie komórek macierzystych do stawubiodrowego lub kolanowego?

Dzięki swojemu potencjałowi regeneracyjnemu komórki macierzyste stanowią jedną z metod zachowawczego leczenia choroby zwyrodnieniowej m.in. stawów biodrowych i kolanowych. Podane w dużym stężeniu w formie iniekcji bezpośrednio do zajętego chorobą zwyrodnieniową stawu mogą przekształcać się w chondrocyty, czyli komórki chrząstki stawowej. Dodatkowo modulują działanie układuimmunologicznego, wpływając na ograniczenie stanu zapalnego stawu objętego chorobą. Działania te prowadzą do zmniejszenia bólu i przywrócenia funkcji stawu kolanowego i biodrowego.

Na czym polega i jak wygląda zabieg wprowadzenia komórek macierzystych do stawu?

Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym w naszym Centrum Medycznym Ortotop. Z powłok brzusznychmetodą liposukcji pobierany jest tłuszcz. Odbywa się to bezboleśnie, w znieczuleniu miejscowym i zajmuje ok. 10 minut. Uzyskany materiał jest odpowiednio wirowany i filtrowany w celu uzyskania skoncentrowanego roztworu komórek macierzystych. Podczas kolejnego etapu pobierana jest krew żylna i przygotowywane jest osocze bogatopłytkowe, które służy jako aktywator komórek macierzystych. Następnie oba roztwory łączy się ze sobą i tak przygotowany preparat wprowadzany jest do chorego kolana lub biodra. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu o własnych siłach.