Skleroterapia

Skleroterapia - Ortotop Kraków

Skleroterapia jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych i popularnych obecnie metod usuwania żylaków, pajączków oraz bardziej poważnych zmian naczyń żylnych. Z bardzo dobrym skutkiem zastępuje laser oraz skomplikowane zabiegi mechaniczne.

Skleroterapia to zabieg medyczny, który polega na zmniejszeniu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych przy użyciu środków chemicznych. Zabieg ten ma zastosowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i usuwaniu żylaków, żył siateczkowatych oraz teleangiektazji (poszerzonych żył śródskórnych powszechnie zwanych pajączkami).

Leczenie wykonuje się w seriach, a liczba zabiegów jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta. W większości przypadków efekty pojawiają się dopiero po trzech zabiegach przeprowadzanych w odstępach kilkutygodniowych lub miesięcznych.

Rodzaje skleroterapii:

  • tradycyjna skleroterapia iniekcyjna z użyciem płynu lub piany,
  • mikroskleroterapia, przeprowadzana przy pomocy bardzo cienkich igieł. Stosuje się ją w leczeniu bardzo cienkich żył i zmian takich jak pajączki,
  • echoskleroterapia, przeprowadzana pod kontrolą USG. Stosowana przy leczeniu większych żył,
  • echoskleroterapia z laserem, stosowana do leczenia bardzo dużych żył, na które nie działa skleroterapia,
  • skleroterapia z systemem Flebogrif, stosowana u pacjentów po przebytym zapaleniu żył.

Przygotowanie do skleroterapii:

Przed leczeniem, w zależności od części ciała poddawanej zabiegowi, konieczne jest wykonanie badanie USG Dopplera lub np. tomografii komputerowej. Skleroterapię najlepiej wykonywać zimą, jesienią i wczesną wiosną, kiedy temperatura powietrza wynosi nie więcej niż 20°C. Z kolei miesiąc po każdym zabiegu w serii nie powinno się przebywać w temperaturze powyżej 25°C, nie należy też korzystać z kąpieli słonecznych i plażować.

Przebieg skleroterapii

Mniejsze zabiegi wykonuje się bez znieczulenia, większe czasem ze znieczuleniem. Skleroterapia nie jest odczuwana prze większość pacjentów jako bolesna ze względu na cienkie igły. Do wnętrza naczynia żylnego lub sieci naczyń, w których występuje niepożądana zmiana wstrzykiwany jest środek chemiczny sklerozant, którego zadaniem jest podrażnienie naczynia, spowodowanie zwłóknienia, a co za tym idzie zarośnięcia zbyt dużego przepływu światła w żyle. Stąd też nazwa „skleroterapia”, która pochodzi od greckiego przymiotnika „sclero” znaczącego twardy, suchy, szorstki.

Po zabiegu skleroterapii

Jeśli skleroterapia dotyczyła nóg, zakłada się na nie pończochę uciskową, którą należy nosić przez dwa tygodnie od momentu zabiegu. Miejsce poddane zabiegowi może przybrać kolor siny i być bolesne w dotyku przez pewien czas oraz lekko szczypać. Po około trzech tygodniach od zabiegu zaczyna się wchłanianie naczynia, które trwa następne kilka tygodni, w zależności od wielkości zmiany.

Zalety skleroterapii

Niebywałą zaletą skleroterapii jest jej uniwersalność i mnogość rodzajów, z których każdy odpowiada konkretnej potrzebie pacjenta. Przez lekarzy ceniona jest właśnie za to oraz za duże bezpieczeństwo, nawet w przypadku skomplikowanych zmian żylnych. Pacjenci z kolei doceniają brak bólu, nieinwazyjność zabiegu, stosunkowo niski koszt względem efektów, krótki czas zabiegu, jak również krótki czas rekonwalescencji.

Przeciwwskazania do skleroterapii

  • miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
  • choroby serca,
  • alergia na środki,
  • ostra zakrzepica żylna
  • paraliż, brak możliwości samodzielnego poruszania nogami i chodzenia.